Wodór i dekarbonizacja przemysłu
Klucz do dekarbonizacji przemysłu
W PNE Polska zdajemy sobie sprawę z potencjału wodoru odnawialnego jako nośnika energii w transporcie czy ciepłownictwie. Obydwa te sektory są obecnie źródłem znacznych emisji CO2. W odnawialnym wodorze widzimy jednak przede wszystkim potencjał na dekarbonizację energochłonnego przemysłu: nawozowego, chemicznego, petrochemicznego i stalowego. Wielkoskalowe instalacje OZE dają więc szansę na obniżenie emisji w branżach, dla których w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie prostszych, neutralnych dla klimatu alternatyw.
Nasz projekt w północno-zachodniej Polsce
Nasze projekty
PNE Polska rozwija farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w północno-zachodniej Polsce, które będą dostarczać energię odnawialną do wielkoskalowych instalacji produkujących odnawialny wodór. Przyłączenie instalacji do sieci przesyłowej wodorowej wymaga znacznej rozbudowy infrastruktury. Dlatego PNE AG nawiązało współpracę z polskim operatorem przesyłu gazu GAZ-SYSTEM S.A. oraz niemieckim operatorem GASCADE Gastransport GmbH.
Pierwszym etapem wspólnego projektu jest przeprowadzenie studiów wykonalności dotyczących przyłączenia elektrolizerów do planowanej sieci wodorowej w Polsce oraz ocena transgranicznego połączenia polskich i niemieckich sieci wodorowych. Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) przyznała dofinansowanie na analizę biznesową „Transgraniczny Pomorski Klaster Zielonego Wodoru” w ramach instrumentu CEF RES.
Więcej niż czysta energia
Niezależność napędzana innowacjami
„Odnawialny wodór może nie tylko stanowić rozsądną alternatywę w obszarach gospodarki, w których elektryfikacja jest niemożliwa lub bardzo trudna. Odnawialny wodór oznacza również zwiększenie niezależności energetycznej i surowcowej Polski oraz Europy.”
- Konrad Kubiak